Önéletrajzunk (más nevein: Curriculum vitae (CV), autobiográfia, resume) egyben önmarketing is, amellyel szeretnénk felhívni magunkra a munkáltató figyelmét, és általa tudjuk megmutatni azt is, hogy a megpályázott munkakörre mi leszünk a legalkalmasabbak.
Ezért is érdemes önéletrajzunkat a lehető legtökéletesebbre készíteni. Nézzük meg azokat a hibákat, amiket jobb, ha kerülünk, miközben a CV-nket készítjük.
1. Önéletrajzunkban egy régi, fiatalkori e-mail címünk szerepel
Nem leszünk komolyan vehető jelöltek, ha az elérhetőségeknél a cicababa, vagy a manci93 címeket olvassák a HR-esek. Álláskereséshez hozzunk létre egy komoly hatást keltő e-mail címet, lehetőleg olyat, melyben legalább a vezeték-, vagy keresztnevünk, legjobb esetben a teljes nevünk szerepel! (Ennek egyébként a későbbiekben, más hivatalos levelezéseknél is nagy hasznát vesszük majd.)
2. A mellékelt fotó nem az alkalomhoz illik
Felejtsük el azokat a magánéleti képeket, amelyeken éppen egy buliban vagyunk, vagy a barátainkkal pózolunk, esetleg kirándulunk az erdőben, vagy amelyek életünk bármely más eseményét örökítik meg. Nagyon nem javasolt továbbá egész alakos fotóval pályáznunk (hacsak nem modellek vagyunk), vagy olyannal, amin nem az álláshoz illő ruhában vagyunk, hanem például pólóban, farmerben, sortban, és még sorolhatnám...
A legjobb választás egy maximum egy éves igazolványkép, közepes tónusú háttérrel, melyen megfelelő ruhában vagyunk.
Illetve egy jó tanács: mielőtt beadjuk a jelentkezésünket egy helyre, a közösségi oldalakra feltöltött kínos fotókat is töröljük ki, de legalább változtassunk a láthatósági beállításokon! Mert azok lehet, hogy egy olyan arcunkat mutatják, amivel nem lennénk túlzottan nyerők a kiélezett pályázati helyzetben. És ne áltassuk magunkat, megnézik azokat is… :)
3. Kifejezett kérésre sincs fénykép csatolva a CV-hez, hiányoznak a pályázatban kért dokumentumok
Ha a megpályázott hirdetésben kérik, és mi mégsem csatolunk fényképet az önéletrajzunkhoz, vagy nem nyújtjuk be a kért dokumentumokat, akkor az azt a következtetést engedi levonni a HR-es számára, hogy nem figyeltünk eléggé a feladatra. Ezért mindig alaposan olvassuk át a hirdetés szövegét, és tegyünk eleget az abban kérteknek.
Sajnos az kivédhetetlen, hogy ha képet is kérnek rólunk, akkor kicsit azt is alapul vegyék a szimpátia kialakításához. Viszont az sem megoldás ilyenkor, ha nem csatolunk fotót, mert ezzel egyből kikerülhet a pályázatunk a lehetséges jelentkezők sorából.
4. Nyelvtanilag helytelen, rossz helyesírással készült az önéletrajzunk, és vannak benne elütési hibák
Sajnos az ilyen típusú hibák arra engednek következtetni velünk kapcsolatban, hogy pontatlanok, figyelmetlenek vagyunk, és nem lehet tőlünk majd precíz munkát elvárni. Ennek kiküszöbölésére megoldást jelenthet, ha megkérjük az egyik ismerősünket, hogy nézze át ő is az anyagunkat, mert ő észreveheti azokat a nyelvtani (illetve akár logikai) hibákat is, amiken a mi szemünk már átsiklik.
5. Kézírásos önéletrajz
Azon túl, hogy a kézírásos önéletrajzzal nagyban kockáztatjuk azt, hogy annak minden fontos információja kiolvasható legyen belőle, külalakjában is messze elmarad majd a begépelt, szövegszerkesztővel készített párjától. Ne tegyünk keresztbe magunknak ezzel! Gépeljük be, és szerkesszük meg az anyagunkat!
6. Áttekinthetetlen a szerkezete
Gondoljunk csak bele, ha egy két oldalas, általunk megadott információkból álló anyagot nem vagyunk képesek rendezett, áttekinthető szerkezetbe összeállítani, akkor az okot ad majd arra, hogy megkérdőjelezzék logikánkat és rendszerben való gondolkodással kapcsolatos képességeinket. Ez főként akkor kínos, ha egyébként ezen képességeinket önéletrajzunkban pozitívumként ki is emeltük. Egy rosszul összeállított, átláthatatlan, követhetetlen szerkezetű önéletrajz felveti a kérdést a HR-esben, hogy hogyan fogunk más, a munkánkkal kapcsolatos anyagot összeállítani.
7. Túl hosszú a CV
Egy meghirdetett pozíció kapcsán valószínűleg tetemes számú pályázati anyag érkezik be a cégekhez, így - a hatékonyság jegyében - az első körös CV-áttekintésre valószínűleg nem sok ideje van az erre kijelölt embernek. Tehát az önéletrajzunkat első körben átfutja majd, keresve azokat az érdekes pontokat benne, amikről úgy gondolja, hogy ezzel a jelentkezővel megéri tovább foglalkozni. Túlzottan hosszú, sokoldalas, összefüggő szövegben megadott infókkal nem fogjuk megnyerni őt. Igyekezzünk mondanivalónkat pontokba szedve, áttekinthetően, két oldalba sűríteni. Ha ezen túl is marad olyan rész, amit jobban kifejtenénk, megtehetjük ezt a motivációs levelünkben, vagy a későbbiekben az interjún.
8. Túl rövid a CV
Igen, ez sem jó. Természetesen lehetnek olyan esetek, amikor nem tehetünk ennek okáról, például pályakezdők vagyunk, még csak egy munkahelyünk volt, ahol hosszabb ideig dolgoztunk, vagy nincs nyolc diplománk, stb. Viszont ebben az esetben is érdemes „feltornáznunk” a CV terjedelmét legalább kétoldalnyira olyan trükkökkel, mint: tanulmányainknál megadjuk a főbb tárgyakat, szakmai előéletünknél a gyakorlati helyünket, egyetlen eddigi munkahelyünknél a munkakörünkben végzett feladatokat.
9. Rövid időn belül túl sok munkahelyünk volt
Ebből azt szűrheti le a HR-es, hogy hosszú távon nem építhet majd ránk. Nos, annak hátterében, hogy miért váltogattunk a munkahelyeinket az elmúlt időszakban sűrűbben, mint az átlag, bármi állhat, illetve ez egy olyan tény, amivel már nem sok mindent tudunk kezdeni. Azonban itt is vannak olyan megoldások, amikkel kozmetikázhatunk picit az adott helyzeten. Például nem az összes munkánkat tüntetjük fel, csak azokat, amik mondjuk a megpályázott állás tekintetében relevánsabbak.
10. Láthatóan sokszorosított a CV
Nem vet jó fényt ránk – és nem hízeleg túlzottan leendő munkaadónknak sem-, ha önéletrajzunkról ordít, hogy annyira átlagos és semleges, hogy például a város szinte bármelyik meghirdetett asszisztensi pozíciójára be lehetne nyújtani. Annak érdekében, hogy ilyet még véletlenül se gondolhassanak az anyagunkról, a következőket tehetjük: olvassunk el figyelmesen az álláshirdetést, és az abban használt szavakat, kifejezéseket nyugodtan csempésszük bele a pályázatunkba, az anyagunkon mindig legyen aznapi dátum, mikor elküldjük azt, a pályázathoz írt kísérőlevélben szerepeljen olyan megszólítás és tárgy, amit a hirdetésben kérnek, illetve ha kérnek motivációs levelet is, annak stílusát szintén igazíthatjuk a hirdetés szövegéhez.
Sok sikert az önéletrajz elkészítéséhez! :)